„Neměli bychom na něj zapomínat ani my“ (S Václavem Havlem za Kurtem Grögerem)

Vzdát poctu zesnulému prezidentu se dá snad nejlépe tím, co on uměl tak sugestivně. Pokoušíme se učinit další krůček v otevřeném poznání a uznání křivdy, jež se stala na životě i díle českého Němce, Pařížana a malíře Kurta Grögera. A s radostí nabízíme osvětlující ohlas na Rub 2. od Josefa Malivy, historika umění, který poprvé k umění českých Němců publikoval již roku 1980 – stať Václav Hablík. V té době jen disent včele s Danubiem (Jánem Mlynárikem), Havlem, Pithartem poukazoval na zločiny odsunu. Pro pochopení kontextu Malivova dopisu je třeba znát Rub 2 (zde možno číst plné znění ve starších příspěvcích).

Vážený pane kolego,

jsem rád, že jste vnesl jasno do „případu“ Gröger. Jeho žena, paní Simona G., se kterou jsem přátelsky korespondoval, mne začala osočovat v okamžiku, kdy jsem odmítl sdělit ji adresy majitelů obrazů jejího manžela v ČSR. Věděl jsem, že některým z nich v minulosti psala arogantní dopisy a nikdy bych nesděloval privátní adresy, protože bych to považoval za stavovsky nekorektní (asi jako nedodržení lékařského či listovního tajemství). Umělcovu časnou „studentskou“ tvorbu jsem zahrnul pod pojmem „expresivní impresionismus“ Sterlova typu a vazby na Grosze či Kokoschku se vztahovaly pouze na ojedinělé kresby v náčrtnících, které paní Simona G. Ani neznala, což paní Simona G. nepochopila. Měla však pravdu v tom, že umělcova díla z posledních pěti let jeho života jsem tehdy znal pouze asi z pěti fotografií.

Obrazy, které umělec zanechal v ČSR, i jeho majetek, měly smutný osud. Krátce po příchodu nacistů nechali jeho rodiče majetek syna (jenž uprchl do Francie) tajně vymazat z pozemkových knih, aby jim nebyl nacisty zabaven. Po osvobození se v domě Grögerů usadilo vedení menší sovětské vojenské jednotky a ta – dle posledních pamětníků – větší část vybavení domu zničila. Nemohu říct, z jakých pohnutek malíř Zlamal obrazy z domu vyvezl a předal Revolučnímu národnímu výboru, odkud putovaly na pult obchodního domu ASO do Olomouce kde byly za symbolické ceny rozprodávány. Pokud asi deset výborných obrazů bylo v majetku V. Zlamala, mohl je levně zakoupit v Olomouci tak jako někteří další zdejší malíři. V jistém období z nich Zlamal názorově čerpal, nikdy však nedosáhl Grögrovy mistrnosti a výrazové pregnantnosti, nikdy je nedoplňoval svým podpisem.

Začlenění Kurta Grögera do československé jednotky ve Francii i jeho účast ve válce proti nacistické Říši byla potvrzena doklady Vojenského historického ústavu. Stejně je doloženo kladné vyřízení jeho žádosti o zachování československého státního občanství. Jak se stalo, že  Grögerem nebylo ve Francii přijato a zda ho jeho nejbližší o doporučeném dopise z ČSR informovali, můžeme se jen dohadovat. Faktem je, že tak ztratil on a později i jeho žena možnost dožadovat se proti všem křivdám odvolání. I tak, jak vyplývá z kultivovaných dopisů jeho sestry Margarety, která žila v USA, umělec nezanevřel na svojí rodnou zem, ani na Čechy. Neměli bychom na něj zapomínat ani my. Především s tímto cílem byla vydána jeho první malá monografie a připravena bohatší publikace, pro jejíž vydání hledám finanční prostředky.

Ještě jednou děkuji za Váš text

Váš kolega Josef Maliva

Redakce Rubu děkuje a přeje všem čtenářům PAX HOMINIBUS MMXII

Reklamy

About dobryrub

samizdatčik

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Kdo jsme

Tento blog vzniká pro olomouckou postsamizdatovou edici Rub. Omezený náklad, stlačené výrobní a distribuční náklady, ale entuziasmus a zajímavé texty. Co se nevejde na stránky svazků anebo co bude pouze bratrancem našich témat, tedy toho, co leží před námi, zde budeme zveřejňovat.

Adresa redakce
a administrace:
Rub
c/o David Voda
Železniční 586/7
779 00 Olomouc

E-mail: david.voda@volny.cz

Zprávy z redakce

Počitadlo návštěv

  • 14 775 hits

Vložte Váš email.

Přidejte 223 dalších sledujících

%d bloggers like this: