„Pravdy“ a konfrontace případu Kurta Grögera (Bohumír Kolář o Rubu 2.)

Poslední ryze regionální periodikum na Olomoucku, jež dosud neztratilo úroveň a jež se vskutku ještě může nazývat kulturní revue, a sice (nemýtický) KROK (vydávaný Vědeckou knihovnou v Olomouci) přinesl ve svém letošním 2. čísle emfatickou recenzi, spíše však appeal „Simone Grögerová píše Václavu Havlovi (napsal David Voda inkoustem z krajového kalamáře)“ od Bohumíra Koláře, letos jubilující (LXXX) legendy olomoucké žurnalistiky. Kolář Rubu 2. slávy spíše přidává, chvále a naopak utlačuje dřívější badatele, bez nichž by se Rub 2. ovšem neobešel. (Především je třeba říci, že Josef Maliva Grögerovi nevěnoval POUZE „několik poznámek  a textů“, ANI mu nevěnoval „spíše publicistickou pozornost než erudovanou analýzu“. Právě naopak. Malivova monografie Kurta Grögera vyšla již roku 2000; nyní se v nakladatelství UP chystá její druhé vydání.)

Autor appealu podtrhuje, že „z textu je zřejmý (…) záměr: přimět odbornou výtvarnou svénu, aby si uvědomila dluh, který má naše výtvarná historie vůči Kurtu Grögerovi, ale i vůči městu Šternberk a jeho výtvarné historii“. Naopak silně skeptický zůstal Bohumír Kolář vůči tomu, jak jsme do vědeckého vyprávění přizvali románové hrdiny Ericy Pedretti Gregora alias Kurta Grögera a Škorpila alias Willy Zlamala: „Věda může románové zpracování uvítat, ale sama se musí všeho z postupů ,krásného psaní´vzdát. Mám na mysli především jen předpokládané a nedoložené ,pravdy´a konfrontace. Stejně problematické to může být i s komentáři k faktografickým skutečnostem. Rizikové je např. vysvětlovat dějinné pozadí na odlišných osudech, které samy o sobě byly do té míry problémové, že existenčně člověka ohrožovaly na obou stranách ,barikád´. Objektivní zůstávají je faktografické pravdy.“

Rdíme se: „Důležité je, že vše ostatní je u Kurta Grögera čisté jak padlý sníh. Oficiálně to zatím nikdo v naší republice nekonstatoval.“ (Konstatovala to Štěpánka Bieleszová.)

Nyní však třeba za vlídná slova („text je proto velmi čtivý a dává čtenáři šanci jeho obsah témeř prožít“) i za zápal s nímž se Bohumír Kolář rozhodl vstoupit do „boje o lepší zítřek“ minulosti poděkovat a popřát mu k jeho významnému životnímu jubileu.

-red-

Reklamy

About dobryrub

samizdatčik

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Kdo jsme

Tento blog vzniká pro olomouckou postsamizdatovou edici Rub. Omezený náklad, stlačené výrobní a distribuční náklady, ale entuziasmus a zajímavé texty. Co se nevejde na stránky svazků anebo co bude pouze bratrancem našich témat, tedy toho, co leží před námi, zde budeme zveřejňovat.

Adresa redakce
a administrace:
Rub
c/o David Voda
Železniční 586/7
779 00 Olomouc

E-mail: david.voda@volny.cz

Zprávy z redakce

Počitadlo návštěv

  • 14 775 hits

Vložte Váš email.

Přidejte 223 dalších sledujících

%d bloggers like this: