Albert Steffen, Viktor Ullmann: Pád Antikrista (Rub 4)

Albert_Steffen_-_Diktatorengruppe_-_Aquarell__Inv-Nr_1333O Pádu Antikrista

V roce 1928 vznikla dramatická skica apokalypsy 20. století Pád Antikrista z pera švýcarského spisovatele a anthroposofa Alberta Steffena: „Zdálo se mi jako bych spatřil pozemské protiklady Západu a Východu jak se stále zřetelněji zrcadlí v barevném spektru západu slunce. Technizace a motorizace Západu srovnatelná s červenající žlutí, dekadentní duchovnost Východu, vzmáhající se v sektách a kultech, srovnatelná s fialovou, která bude stále stinnější. Záchranu jsem spatřoval v duchovním způsobu Goethově, který byl rozvinut Rudolfem Steinerem. Avšak nepohltí tma tuto světélkující zeleň středu?“ Vizionářské a prorocké dílo se stalo roku 1935 libretem stejnojmenné opery Viktora Ullmanna, pražského německo-židovského skladatele, žáka Arnolda Schönberga a anthroposofa, který 18. října 1944 tragicky zahynul v Osvětimi.

Opera Pád Antikrista je mnohovrstevnatou, synestetickou, apokalyptickou vizí vlády Regenta, jenž si nárokuje zbavit lidstvo závislosti na přírodě a „božských silách“. Regent (předobraz Hitlera) uvězní Technika, Umělce a Kněze. Technik jeho svodům podlehne a sestrojí kosmickou loď, jež má spoutat sílu slunce; Kněz začne pracovat na novém kultu, jenž má z kamení syntetizovat chléb, a Umělec má oslavit Regentovo dílo a věčný „mír“. Umělec však v kobce skrze utrpení těla zažije rituální iniciaci, sjednocení mikrokosmu a makrokosmu, vyřkne okultní „Ich bin“ a prohlédne pravou podstatu diktátora a tyrana, jehož blížící se triumf střídá hukot hroutící se kosmické lodi. Regent je odhalen jako Antikrist a jeho pád k zemi s sebou strhne i hvězdy. Všichni tři ruku v ruce (věda + náboženství + umění = anthroposofie) odcházejí jako bratři. Patetické, dřevorytově ploché postavy jsou protagonisty anthroposofického přesvědčení, že destruktivním, život ohrožujícím sílám „strojových bytostí“ (Machinenwesens) lze postavit jako jedinou záchranu a protiváhu duchovní život – a umění.

Anthroposofický Gesamtkunstwerk dospěl v Ullmannově „Bühnenweihefestspiel“ k vrcholu a s ním i pražská židovsko-německá hudební tvorba první poloviny 20. století. Olomoucká inscenace v Moravském divadle (režie Jan Antonín Pitínský) bude prvním scénickým provedením Pádu Antikrista v českých zemích (v originálním znění) a bude uvedena v den 70. výročí tragické smrti autora – 18. 10. 2014 v 19 hodin.

Steffenův text Pád Antikrista vyjde k této příležitosti jako Rub 4 coby první české vydání (s laskavým svolením Albert Steffen-Stiftung) v překladu Vlasty Reittererové a s komentáři Jana Dostala. V nové grafické úpravě Jana Herynka.

Zároveň vyjde Rub 5 čili Cizí pasažér deník ve verších Viktora Ullmanna.

(K tomu více v dalším postu)

-red-

Obr.: Albert Steffen, Skupina diktátorů, (1941-1944), akvarel, 50 x 32 cm, nesign., Courtesy of Albert Steffen-Stiftung, Dornach.

 

Reklamy

About dobryrub

samizdatčik

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Kdo jsme

Tento blog vzniká pro olomouckou postsamizdatovou edici Rub. Omezený náklad, stlačené výrobní a distribuční náklady, ale entuziasmus a zajímavé texty. Co se nevejde na stránky svazků anebo co bude pouze bratrancem našich témat, tedy toho, co leží před námi, zde budeme zveřejňovat.

Adresa redakce
a administrace:
Rub
c/o David Voda
Železniční 586/7
779 00 Olomouc

E-mail: david.voda@volny.cz

Zprávy z redakce

Počitadlo návštěv

  • 14 775 hits

Vložte Váš email.

Přidejte 223 dalších sledujících

%d bloggers like this: