Zemřel Václav Burian

BurianDne 9. října 2014 ve večerních hodinách zemřel ve Vídni Václav Burian. Olomoucký polonista, samizdatčik a domovník, novinář, básník, překladatel, nakladatel, editor a vydavatel Listů. Milovali jsme jej pro jeho nevšední humanitu, humanitu za-každé-okolnosti, pro jeho břitkou, subversivní, rafinovaně jemnou ironii, pro jeho láskyplný, profesorský, vždy kultivovaný relativismus, pro jeho „polské zprávy“, které nám pomáhaly chápat jinak to všední, domácí, pro jeho čapkovsky kongeniálních „Několik poznámek“ na konci Listů, pro jeho neomylné analýzy politiky a historie, pro jeho skromnost s jakou se písemně vyjadřoval k málu, když vše uměl kouzelným způsobem komentovat, pro jeho „r“, pro jeho rozšafnou, zvonivou, nonšalantně tesknou letoru, pro jeho „Mezi Labem a Vladivostokem…“, pro jeho melancholické postávání s malým bílým psíčkem na mostě přes Mlýnský potok na Komenského, pro jeho noční telefonáty od kubistického stolu, pro věčné okamžiky s ním v Ponorce a nočních pivnicích, kde točili jeho milovanou Poličku. Byl jedním z nejvzácnějších, nejryzejších. Byl z rodu absolutních. Nenahraditelný.

David Voda

Reklamy

About dobryrub

samizdatčik

3 responses to “Zemřel Václav Burian

  1. Barbara

    Trudno uwierzyć i taki ogromny żal w Krakowie. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Nieprawda! Niech spoczywa w spokoju.

  2. Pingback: Václav BURIAN | Spisovatelé a literatura

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Kdo jsme

Tento blog vzniká pro olomouckou postsamizdatovou edici Rub. Omezený náklad, stlačené výrobní a distribuční náklady, ale entuziasmus a zajímavé texty. Co se nevejde na stránky svazků anebo co bude pouze bratrancem našich témat, tedy toho, co leží před námi, zde budeme zveřejňovat.

Adresa redakce
a administrace:
Rub
c/o David Voda
Železniční 586/7
779 00 Olomouc

E-mail: david.voda@volny.cz

Zprávy z redakce

Počitadlo návštěv

  • 14 775 hits

Vložte Váš email.

Přidejte 223 dalších sledujících

%d bloggers like this: