Zemřel Petr Mikeš

Petr2

Na masopustní pondělí zemřel básník, překladatel, samizdatčik a editor, znalec, interpret a šiřitel díla Ezry Pounda a amerických modernistů, dlouholetý spolutvůrce první české posrpnové samizdatové edice Texty přátel, věrný přítel, podporovatel a přispěvatel Rubu Petr Mikeš (19. 8. 1948 – 8. 2. 2016).

V čase milosti, v čase remise – jak nazýval pauzy mezi chemoterapiemi – připojil jsem se k jeho legendárním summitům s přáteli, jenž vedl výhradně z hnědého koženkového křesla ve svém rozpadajícím se House of Usher v olomouckých Hodolanech. Mezi tisíci slony, kameny z cest, knihami, mezi pobrukováním a třískotem syna Jeníčka, blahoslaveného chudého duchem, mezi pláčem Orfea z jeho zarostlé, pusté zahrady, zněl Petrův tichý chrčivý hlas zvláštně nenuceně, laskavě, suše, drze i nekompromisně – zdánlivě neúčastně, avšak přesně odsypávaje přesýpací hodiny ironie a smíření. V krátkých mailech a pohlednicích, jimiž sršel, býval přímější, podvratný, makarónský i prostý, veršoval, vtipkoval. Spojil nás Meran a Dorf Tirol, Mary, Ezra, farář horecký, Pražské Jezulátko, a cosi, co nelze za život vypsat. Jeho poezie posledních let, na pohled banální, stala se mi průsvitnou až k nerozeznání, zabsolutněla.

Pro Rub Petr roku 2012 edičně připravil třetí číslo (Ezra Pound, Boris de Rachewiltz: Kočka a salamandr), některé publikace, které vydalo pražské nakladatelství H+H chtěl původně vydat v Rubu, na letošní rok jsme domlouvali překlady básní Emily Brontëové.

V jeho milovaném Meranu stojí na Gild Promenade lavička a na ní verše Poundovy dcery Mary de Rachewiltz (přeložili jsme to spolu se Sabine, Petře):

Estasi un tempo – ora mi assorda / il tuo silenzio come arma – ultrassonica – mortale

Kdysi extáze – teď mě ohlušuje / tvé mlčení jako zbraň – ultrasonická – smrtelná

 David Voda

Reklamy

About dobryrub

samizdatčik

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Kdo jsme

Tento blog vzniká pro olomouckou postsamizdatovou edici Rub. Omezený náklad, stlačené výrobní a distribuční náklady, ale entuziasmus a zajímavé texty. Co se nevejde na stránky svazků anebo co bude pouze bratrancem našich témat, tedy toho, co leží před námi, zde budeme zveřejňovat.

Adresa redakce
a administrace:
Rub
c/o David Voda
Železniční 586/7
779 00 Olomouc

E-mail: david.voda@volny.cz

Zprávy z redakce

Počitadlo návštěv

  • 14 775 hits

Vložte Váš email.

Přidejte 223 dalších sledujících

%d bloggers like this: